1. Rasismus

14. února 2011 v 17:31 |  Téma týdne
Rasismem je v dnešní době chápána nenávist vůči etnickým menšinám.  V dřívější době, zejména v Americe, byli nejčastěji terčem nesnášenlivosti černoši - Afroameričané. Byli zneužíváni jako bezplatná pracovní síla - otroci. Hledělo se na ně jako na věc, něco nižšího, než je zvíře. V pozdější době, nějakých 100 let zpátky (což není zas až tak dávno) vznikl nechvalně známý Ku-klux-klan. Tato organizace prosazovala nadvládu bílých, antisemitismus,  rasovou segregaci, rasismus, antikatolicismus a odpor k nebělošskému přistěhovalectví. Mezi jejich činy patřilo fyzické napadání či vyvražďování černošských obyvatel Ameriky. 

Bylo takové jednání spravedlivé? A proč zrovna lidé negroidního typu? Proč jsme se nestali terčem nesnášenlivosti třeba my, "bílí" lidé? Kdo má právo rozhodovat o tom, kdo je lepší? A je vůbec někdo lepší? 

Dnes naštěstí rasismus ustoupil do snesitelnějších, respektive mírnějších, ne tolik radikálních činů. V naší zemi se setkáváme nejčastěji s nesnašenlivostí vůči Romům, vzácněji Vitetnamcům. S pojmem rasismus neodlučitelně souvisí i pojem diskriminace. Tímto výrazem se nejčastěji ohánějí právě Romové. Údajně se stávají každodenně oběťmi diskriminace a nesnášenlivosti. Je-li tomu opravdu tak, nebo není, to nechám na Vás, můžete se vyjádřit v Anketě. Avšak ke konci článku zmíním ještě jeden pojem - Pozitivní diskriminace. Pozitivní diskriminací je chápáno takové zacházení s menšinou, které tuto menšinu ve výsledku zvýhodňuje oproti zbylé většině lidí. Tedy vlastně v závěru není diskriminována menšina, ale většina, která dané menšině "ustupuje". Toto téma je jistě palčivou záležitostí pro nás, občany České republiky. Avšak zamysleme se - kdo je vlastně v této zemi diskriminován? Pracující občan se vzděláním, nebo občan napůl negramotný, většinou z praktické školy či s nedokončeným základoškolským vzděláním? Domnívám se, že se u nás daří více lenochům a nepoctivcům, než těm, kteří se to opravdu snaží někam dotáhnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Mary Mary | Web | 23. února 2011 v 11:16 | Reagovat

http://majala.blog.cz/1102/bleskovka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama